He’s right — in fact, each US penny costs 3.7 cents to produce and distribute as of 2024. Pennies and nickels cost more than they were worth for the 19th consecutive fiscal year, according to ...
President Trump wants to end production of the penny It takes about 3.7 cents to produce and distribute one penny A 233-year run could be over. President Donald Trump announced Sunday that he is ...
A new penny-pinching tactic?Elon Musk's DOGE says getting rid of the penny could cut costs Need a break? Play the USA TODAY Daily Crossword Puzzle. Trump called the money spent to mint pennies a ...
he said in a post on his Truth Social platform. “Let’s rip the waste out of our great nations budget, even if it’s a penny at a time.” Trump actually undersold the cost argument ...
Let’s rip the waste out of our great nations budget, even if it’s a penny at a time,” Trump said in a post to social media as he returned to Washington from the Super Bowl. The penny has ...
CHUBBUCK, Idaho (KIFI)– JC Penny will close its location in the Pine Ridge Mall ahead of renovations planned by the mall's new owners. A representative from SimonCRE, an Arizona-based ...
“For far too long, the United States has minted pennies, which literally cost us more than two cents,” Trump posted with the Super Bowl still being played ... if it’s a penny at a time.” ...
Some results have been hidden because they may be inaccessible to you
Show inaccessible results